Двойно по-висока такса смет и двойно повече незаконни сметища в Попово
Повишаването на местните данъци накара жителите на общината да иронизират положението
Община Попово се превръща в пример за община със затихващи функции, в която скоро никой няма да иска да живее. Причините за това са много – потресаващите данни за управлението на общинските финанси през годините, новогодишното увеличение на данък сгради с 25% и такса смет със 100% и невъзможността на настоящото управление да се справи с незаконните сметища, които стават все повече и все по-големи.
Повишаването на местните данъци накара жителите на общината да иронизират положението и да се надяват следващия път, когато коледари отидат да наричат за здраве в общинската администрация, да има достатъчно останали поповчани, които да платят новите данъци и такси.
Последният одитен доклад на Сметната палата за община Попово пък показва мащабни финансови нарушения, компрометирани обществени поръчки и безстопанственост при управлението на общинската собственост за периода 2022-2023 г. Съдържанието му представя картина на системно погазване на законовите норми и принципи за добро управление на публични средства. Той и последвалите наказателни производства най-после свалят маската на привидно добро управление в община Попово, разкривайки картина на системна и целенасочена злоупотреба с обществен ресурс. Години наред администрацията на Веселинов е демонстрирала пълно пренебрежение към законовите изисквания – от манипулиране на обществени поръчки до безстопанствено отношение към общинската собственост. Натрупаните над 21 000 лева несъбрани наеми са само върхът на айсберга в една система, където публичният интерес системно е бил жертван в полза на частни облаги.
Именно на този фон от корупция, повишаващи се данъци, протести на зависими създатели на съдържание в интернет, незаконните сметища в общината започват да бъдат „откривани“. Едно от тях дори попадна на интерактивната карта на Министерството на околната среда и водите, но към 11 януари 2025 г. то е отбелязано като вече почистено. Останалите регистрирани (а и нерегистрирани) сметища обаче продължават да ширят зарази, да замърсяват почвата и подпочвените води, а оттам и земеделската продукция. Косвена щета е понижението на цената на имотите край незаконни сметища, което рано или късно ще увреди средата за бизнес.
Макар картината да изглежда апокалиптична, решение на проблема всъщност има. „Красив Добрич“ посочва и мерките, които не бива да се отлагат. Първата от тях е да отбележим местата с незаконни сметища в страната, а втората е с дейна гражданска самоорганизация да ги почистим.
Припомняме, че всяко едно нерегламентирано сметище в страната би трябвало да бъде основание за глобяване на кметовете, които допускат тяхното съществуване, и че не може да има оправдание за кметската неспособност за решаване на проблеми. Призоваваме всеки поповчанин, който иска да почисти своята община, да се свърже с нас, за да отбележим замърсените места, да подадем жалби и да ги почистим заедно.
Електронна поща: [email protected]
Присъединете се към нашата общност в Телеграм ТУК
Коментари